ابزار سایت

افزونه_بلاگ_ها

فصل 5- افزونه «بلاگ‌ها»

5-1- مقدمه

هدف از این افزونه، فراهم‌سازی قابلیت‌های یک بلاگ ساده برای کاربران موتوشاب است. به‌ وسیله این افزونه، هر کاربر بلاگ مخصوص خود را داشته که قادر است در آن مطالب جدید قرار داده و این مطالب را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارد.

5-2- شرح افزونه

در صورت نصب این افزونه، کاربران می‌توانند با وارد شدن به بخش «بلاگ‌ها» از طریق منوی اصلی موتوشاب (قابل مشاهد در شکل 1)، بلاگ جدیدی تولید کرده که در «صفحه اصلی» و صفحه «نمایه کاربر» نشان داده می‌‏شود. همچنین کاربران با وارد شدن به صفحه «بلاگ»، می‏‌توانند آخرین بلاگ‌ها، بالاترین بلاگ‌ها از نظر امتیاز و مواردی که بیشتر از سایرین مورد بحث قرار گرفته‌اند را مشاهده کرده و یا به ‌وسیله برچسب، بلاگ مورد نظر را جست‌وجو کنند.

شکل 1: صفحه ورود به بلاگ‌ها در موتوشاب

در بخش «بلاگ» تمامی کاربران با کلیک بر روی «ایجاد نوشته جدید» امکان ساخت بلاگ برای خود را دارند. کاربر در هنگام ایجاد یک نوشته در بلاگ توانایی ذخیره کردن آن را به عنوان پیش‌‏نویس داشته و در این حالت تا زمان تکمیل و انتشار نوشته، کاربران دیگر امکان مشاهده مطلب درج شده را ندارند؛ اما با کلیک بر روی «انتشار»، نوشته توسط دیگر کاربران قابل مشاهده خواهد بود. همچنین در هنگام ایجاد یک مطلب در بلاگ باید برای آن عنوان و متن مطلب تعیین کرد. تعیین برچسب اختیاری است.

شکل 2 نمایی از فرم ایجاد نوشته در بلاگ را نشان می‌‏دهد.

شکل 2: نمایی از فرم ایجاد نوشته در افزونه بلاگ‌ها

فهرست نوشته‌های بلاگ‌ تولید‌شده توسط کاربران که سطح دسترسی تعیین‌شده آن‌ها «همه» تعیین‌شده است در صفحه «بلاگ» قابل مشاهده بوده و کاربران می‌توانند فهرستی از نوشته‌های بلاگ‌ به همراه توضیح مختصری از هر کدام را مشاهده کرده و یا در صورت نیاز وارد هر نوشته شده و توضیحات کامل آن را مشاهده کنند یا دیدگاه‌های خود را در ارتباط با آن بنویسند. در شکل 3 نمایی از صفحه «آخرین‌ها» که فهرستی از نوشته‌های بلاگ‌ با سطح دسترسی عمومی را نشان می‌دهد، قابل مشاهده است.

شکل 3: نمایی از فهرست بلاگ‌های ایجادشده با سطح دسترسی عمومی

همچنین کاربر، در صفحه «نمایه» خود می‌تواند نوشته‌های بلاگ‌ ایجادشده توسط خود را مشاهده کرده یا با کلیک بر روی دکمه «نمایش همه»، وارد فهرست تمامی بلاگ‌های منتشرشده خود شود. علاوه بر این امکان مشاهده پیش‌نویس‌های کاربر نیز وجود دارد. شکل 4 نمایی از ابزارک «بلاگ» در نمایه یک کاربر را نشان می‌دهد.

شکل 4: نمایی از ابزارک بلاگ در نمایه کاربر

5-3- قابلیت‌های مدیریتی

مدیر (و یا در حقیقت نقش ناظر) سامانه برای مشاهده نوشته‌های بلاگ‌ هر کاربر با وارد شدن به صفحه «نمایه» آن فرد و در ابزارک بلاگ با کلیک بر روی «مشاهده همه» وارد فهرست نوشته‌های بلاگ‌ آن فرد با هر سطح دسترسی شده و سپس با کلیک بر روی عنوان نوشته‌ بلاگ، مطابق شکل 5 وارد صفحه «بلاگ» مورد نظر می‌شود. در این بخش مدیر سامانه امکان مشاهده نظرات کاربران دیگر را داشته و می‌تواند دیدگاه‌های کاربران را پاک کند و یا برای آن گزارش تخلف ارسال نماید. او همچنین امکان پاک کردن حساب کاربری نویسنده دیدگاه را از سامانه دارد. در نهایت مدیر سامانه امکان ویرایش متن بلاگ، پاک‌کردن آن و همچنین ثبت گزارش تخلف برای بلاگ را نیز دارد.

شکل 5: قابلیت‌های مدیر بر روی دیدگاه‌ها

در بخش مدیریت افزونه‌ها با ورود به تنظیمات افزونه «بلاگ‌ها» مطابق شکل 6 مدیر سامانه امکان تعیین تعداد نوشته در هر صفحه را دارد.

شکل 6: تنظیم تعداد نوشته‌ها در هر صفحه

افزونه_بلاگ_ها.txt · آخرین ویرایش: 2019/01/15 12:45