ابزار سایت

افزونه_نظرسنجی

فصل 43- افزونه نظرسنجی

43-1- مقدمه

افزونه نظرسنجی این امکان را به کاربران شبکه اجتماعی می‌دهد تا سؤالات چندگزینه‌ای به‌صورت نظرسنجی مطرح کرده و نظر سایر کاربران را جویا شوند. همچنین این قابلیت فراهم‌شده که کاربران گزینه‌های مورد نظرشان که در میان انتخاب‌ها موجود نیست را بیفزایند.

43-2- شرح افزونه

پس از نصب این افزونه، در صفحه داشبورد و در قسمت تازه‌ها گزینه «نظرسنجی» مانند شکل 1 افزوده می‌شود.

شکل 1: افزونه نظرسنجی

در این قسمت با کلیک در قسمت «چیزی بپرسید…» کاربر می‌تواند عنوان یا سؤال نظرسنجی را وارد کند. سپس با انتخاب گزینه «افزودن انتخاب جدید» می‌تواند گزینه‌هایی که به عنوان پاسخ مد نظر دارد را درج کند. درصورتی‌که کاربر هنگام ایجاد نظرسنجی هیچ موردی اضافه نکرده باشد بعد از انتشار نظرسنجی، سایر کاربران می‌توانند –درصورتی‌که کاربر گزینه «همه بتوانند پاسخ اضافه کنند» را انتخاب کرده باشد- موارد جدیدی را به نظرسنجی اضافه کنند. همچنین با انتخاب حق دسترسی نحوه نمایش نظرسنجی به سایر کاربران قابل مدیریت است.

شکل 2: نحوه ایجاد یک نظرسنجی

پس از آن‌که نظرسنجی توسط یک کاربر ارسال شد، با توجه به نوع حق دسترسی انتخاب‌شده برای آن نوشته، برای کاربرانی که اجازه مشاهده نظرسنجی را داشته باشند مشابه شکل 3 قابل دسترسی خواهد بود. همان‌گونه که در شکل 3 مشخص است، کاربران می‌توانند پاسخ‌ها را مشاهده و یک یا چند مورد از آن‌ها را انتخاب کنند. همچنین نتیجه نظرسنجی نیز به‌صورت رنگ مشخص‌شده و تصویر کوچکی از کاربرانی که به آن نوشته رأی داده‌اند نیز قابل مشاهده است. با حرکت نشانگر ماوس بر روی هر گزینه تعداد آراء ثبت‌شده برای آن در گوشه سمت چپ آن نشان داده می‌شود.

شکل 3: نظرسنجی منتشرشده

همان‌گونه که در شکل 3 مشخص است، این امکان برای سایر کاربرانی که حق دسترسی به این نظرسنجی را دارند فراهم‌شده که یک یا چند گزینه مورد نظر خود را انتخاب یا گزینه‌ای به مجموع انتخاب‌ها اضافه کنند.

در نوار پایینی، با کلیک بر روی آیکون نظر، پنجره‌ای مانند شکل 4 گشوده خواهد شد. در این صفحه کاربران می‌توانند نظرات خود را در خصوص این نظرسنجی بیان کرده و از اطلاعات آن از قبیل سازنده نظرسنجی، تعداد آراء و وضعیت دنبال کردن یا دنبال نکردن آگاه شوند. در این قسمت کاربران می‌توانند با انتخاب علامت + وضعیت دنبال کردن یا نکردن نظرسنجی را تغییر دهند.

شکل 4: منو نظرات و اطلاعات نظرسنجی

43-2-1- صفحه نظرسنجی‌ها

پس از نصب این افزونه، گزینه «نظرسنجی‌ها» به مجموع منوهای شبکه اجتماعی افزوده می‌شود. در این صفحه همانند شکل 5 علاوه بر امکان ایجاد سؤال نظرسنجی جدید، تمام نظرسنجی‌ها به صورت دسته بنده شده در اختیار کاربر قرارگرفته‌اند. در زبانه «تمام نظرسنجی‌ها» نظرسنجی‌های شخص کاربر و سایرین که اجازه نمایش به همه را برای نوشته خود داده‌اند نمایش داده می‌شود. در زبانه «نظرسنجی‌های دوستان» نظرسنجی‌هایی که اعضایی که با کاربر دوست هستند و نظرسنجی‌هایی با حق دسترسی برای دوستان خود منتشر کرده‌اند قابل دسترسی هستند. درنهایت زبانه «نظرسنجی‌های من» تمام نظرسنجی‌های ایجادشده توسط کاربر را به وی نشان خواهد داد.

شکل 5: صفحه نظرسنجی‌ها

همان‌گونه که در شکل 5 نشان داده‌شده است، در سمت چپ صفحه یک فیلتر تعبیه‌شده که به کاربران امکان دسته‌بندی محبوب‌ترین و یا تازه‌ترین نظرسنجی‌ها را می‌دهد. درصورتی‌که گزینه تازه‌ترین انتخاب‌شده باشد، نظرسنجی‌ها به ترتیب تاریخ ایجاد مرتب‌شده و درصورتی‌که گزینه محبوب‌ترین انتخاب‌شده باشد نظرسنجی‌ها به ترتیب بیشترین تعداد آراء مرتب و نشان داده می‌شوند.

43-2-2-حریم خصوصی افزونه نظرسنجی

در بخش ترجیحات من که مربوط به افزونه موارد امنیتی ضروری است گزینه‌ای جهت مدیریت محتوای سؤالات نظرسنجی تعبیه‌شده است. در این قسمت کاربر می‌تواند سیاست کلی خود در مورد سؤالات نظرسنجی که از طریق حساب کاربری وی منتشر می‌شود را تعیین کند. ملاک اصلی برای نمایش سؤال این قسمت است. به‌عنوان مثال درصورتی‌که کاربر نظرسنجی با حق دسترسی «نمایش به همه» ایجاد کرده باشد اما در این قسمت مشابه شکل 6 گزینه «دوستان من» انتخاب‌شده باشد، سؤال نظرسنجی تنها به دوستان کاربر نمایش داده خواهد شد.

شکل 6: تنظیمات حریم خصوصی افزونه نظرسنجی

43-3- قابلیت‌های مدیریتی

پس از نصب این افزونه، در میز فرمان مدیریت و در بخش افزونه‌های نصب‌شده گزینه «افزونه نظرسنجی» اضافه خواهد شد. این افزونه دارای بخش تنظیمات بوده که به مدیر این اجازه را می‌دهد تا بخش‌های مختلف افزونه را مدیریت کند. شکل 7 نشان‌دهنده صفحه تنظیمات افزونه نظرسنجی است.

شکل 7: تنظیمات افزونه نظرسنجی

تنظیمات عمومی قابل تغییر در این صفحه به شرح زیر است:

  • فعال‌سازی دنبال کردن : با فعال بودن این گزینه کاربران اجازه خواهد داشت تا نظرسنجی‌ها را پیگیری کنند. در صورت غیرفعال بودن این گزینه کاربران امکان دنبال کردن هیچ نظرسنجی را نخواهند داشت.
  • فعال‌سازی نظردهی: با فعال بودن این گزینه کاربران اجازه خواهند داشت برای سؤالات نظرسنجی نظر درج کنند.
  • ترتیب چینش لیست: این گزینه حالت پیش‌فرض فیلتر مرتب کننده لیست نظرسنجی‌های موجود در صفحه نظرسنجی را تعیین می‌کند. نوع فیلترها پیش‌تر توضیح داده شد.
  • فعال‌سازی منوها: با فعال بودن این گزینه، این امکان وجود دارد که کاربر نظرسنجی را در قالب یک پنجره جداگانه مشاهده کند.
افزونه_نظرسنجی.txt · آخرین ویرایش: 2019/01/15 12:45