ابزار سایت

افزونه_پیام

فصل 33- افزونه «پیام»

33-1- مقدمه

هدف از ایجاد این افزونه، امکان ارسال پیام و همچنین گپ زدن برای اعضای سامانه است.

33-2- شرح افزونه

در تنظیمات عمومی افزونه پیام سه حالت مانند شکل 1 برای ارسال پیام وجود دارد. مشخصات هرکدام به همراه کاربرد گزینه «اجازه ارسال یک‌باره پیام‌ها» بر روی این سه به شرح زیر است:

شکل 1: نمایی از تنظیمات افزونه پیام

1- پیام خصوصی: با انتخاب این حالت دو کاربر فقط امکان ارسال پیام خصوصی به یکدیگر را دارند و امکان گپ زدن برای آن‌ها وجود نخواهد داشت. همچنین اگر گزینه «اجازه ارسال یک‌باره پیام‌ها» در این حالت مقداری نداشته باشد همه پیام‌ها درزمانی که دکمه ارسال فشرده شود به کاربر مقصد ارسال می‌شوند؛ اما اگر برای این گزینه زمان انتخاب شود کاربر باید برای ارسال پیام بعدی به کاربر مقصد به‌اندازه زمان مشخص‌شده منتظر بماند. وقتی کاربری یک پیام خصوصی دریافت کند؛ یک اعلان بر روی گزینه پاکت نامه که در بالا سمت چپ تصویر در شکل 1 قابل مشاهده است دریافت خواهد کرد. کاربر دریافت‌کننده پیام با فشردن این شکل پاکت نامه، می‌تواند محتویات پیام را مشاهده کند.

2- گپ زدن: با انتخاب و ذخیره این گزینه کاربر فقط قادر خواهد بود تا با کاربران دیگر از طریق جعبه گفتگو که در پایین و راست مرورگر ظاهر می‌شود گپ بزند. این حالت گزینه «اجازه ارسال یک‌باره پیام‌ها» را برای انتخاب ندارد و گفتگوهای گپ بلافاصله فرستاده می‌شوند. با فعال‌سازی گزینه 2 (گپ زدن)، در گوشه سمت راست صفحه کاربران عضو سامانه یک صفحه نمایش کوچک قابل مشاهده خواهد بود که بر روی آن عبارت «گپ زدن» نوشته شده است و کاربر با کلیک بر روی آن می‌تواند در آن پنجره فهرست دوستان خود را مشاهده کرده و با هر یک از آن‌ها گپ بزند. لازم به ذکر است که در این پنجره، علامت سبزرنگ مقابل نام کاربری مخاطب، نشانه برخط بودن مخاطب مذکور است.

3- پیام خصوصی+ گپ زدن: انتخاب این گزینه فعال‌سازی هر دو مورد 1 و 2 را در برمی‌گیرد. دو گزینه «پیام خصوصی» و «گپ زدن» با انتخاب این گزینه‌ فعال می‌شوند. گزینه «اجازه ارسال یک‌باره پیام‌ها» نیز فقط برای «پیام خصوصی» قابل مقداردهی و استفاده است و گفتگوهای گپ بلافاصله ارسال خواهد شد.

33-3- قابلیات‌های مدیریتی

افزونه پیام دارای ویژگی‌هایی قابل کنترل از طریق نقش‌های کاربران است که بر کارکرد این افزونه تاثیر دارد.

با ورود به بخش نقش‌های کاربران در قسمت مدیریت سامانه، گزینه‌های مربوط به تنظیمات پیام‌های خصوصی برای نقش‌های کاربری همان‌طور که در شکل 2 نشان داده شده است مشاهده می‌شود.

شکل 2: نمایی از تنظیمات افزونه پیام در مدیریت نقش‌های کاربران

این گزینه‌ها به شرح زیر هستند:

  • ادامه گفتگوی پیام: در صورت فعال بودن این گزینه، هنگامی که کاربر یک پیام در صندوق پیام خود دریافت کند، امکان پاسخ‌گویی به آن را دارد. در غیر این صورت، به کاربر اعلام می‌شود که قادر به ارسال پاسخ برای آن پیام نیست. نکته قابل‌توجه این است که کاربر در حالتی که این گزینه غیرفعال باشد، کماکان قادر به شروع ارسال پیام به کاربران دیگر است اما پاسخ کاربر را در ادامه یک پیام نمی‌تواند درج کند.
  • خواندن پیام‌های گپ: در صورت فعال بودن این گزینه، کاربر می‌تواند پیام‌های دریافتی در گپ را مشاهده کند. در غیر این صورت این امکان میسر نیست.
  • آغاز گپ زدن: با فعال بودن این گزینه، کاربران در صفحه تنظیمات حریم خصوصی خود می‌توانند با استفاده از تنظیم ویژگی «نمایش حضور من در وب‌گاه» به سایر کاربران حاضر در شبکه اجازه دهند وضعیت برخط بودن آن‌ها را مشاهده یا با ایشان گپ‌زدن را آغاز کنند. به عنوان مثال با انتخاب گزینه «همه» تمام کاربران قادرند وضعیت برخط بودن کاربر را مشاهده یا گپ‌زدن را با وی آغاز کنند یا گزینه «دوستان» بیان کننده این است که تنها کاربرانی که با وی دوست هستند این اجازه را دارند. درصورتی‌که این گزینه غیرفعال باشد مستقل از تنظیم بیان شده در قسمت حریم خصوصی، هیچ کاربری اجازه مشاهده کاربران برخط و آغاز گپ زدن را ندارد.
  • ادامه گپ زدن: اگر کاربری این گزینه را در نقش خود در سامانه نداشته باشد، در صورت دریافت کردن پیام گپ، نمی‌تواند پیام گپ را پاسخ دهد.
  • ارسال پیام خصوصی: با غیرفعال بودن این گزینه، کاربری که این گزینه برای نقشش غیرفعال است، نمی‌تواند پیام خصوصی به دیگر کاربران ارسال کند. نکته قابل‌توجه این‌که کاربر با نداشتن این گزینه نیز می‌تواند ادامه گفتگوی پیام را با دیگر کاربرانی که به او پیام داده‌اند انجام دهد.
  • خواندن نامه‌ها: در صورتی که این گزینه غیرفعال باشد پس از دریافت یک پیام کاربران تنها قادر به مشاهده عنوان پیام هستند و اجازه خواندن متن پیام را ندارند.
افزونه_پیام.txt · آخرین ویرایش: 2019/01/15 12:45