ابزار سایت

افزونه_گروه_ها

فصل 17- افزونه «گروه‌ها»

17-1- مقدمه

هدف از این افزونه، ایجاد فضایی برای به اشتراک‌گذاری تصاویر، ویدیوها، نظرات و مطالب مختلف بین کاربران است.

17-2- شرح افزونه

در افزونه «گروه‌ها» هر کاربری امکان ساختن گروه‌های مختلف با تعیین سطح دسترسی برای دیگر اعضا را دارد. زمانی که کاربر بر روی گروه‌ها از قسمت نوارابزار کلیک می‌کند وارد صفحه‌ای مطابق با شکل 1 می‌شود که در آن فهرستی از گروه‌ها و همچنین بخش‌های زیر را مشاهده می‌کند:

 • ایجاد: هر کاربری امکان ایجاد گروه‌های مختلف را دارد.
 • محبوب‌ترین‌ها: این زبانه نمایشگر گروه‌های محبوب است.
 • آخرین: آخرین گروه‌های ساخته‌شده در این زبانه نمایش داده می‌شود.
 • گروه‌های من: کاربر می‌تواند گروه‌هایی که ساخته و یا عضو آن است را در این زبانه مشاهده نماید.
 • دعوت‌نامه‌ها: هر کاربر در این قسمت دعوت‌نامه‌های ارسال شده برای خودش را مشاهده می‌کند. دعوت‌نامه‌هایی که با قبول آن‌ها به گروه‌های که دعوت‌نامه از جانب ‌آن‌ها برای او ارسال شده خواهد پیوست.

شکل 1: صفحه ‌نمایش فهرست گروه‌ها

کاربر با کلیک بر روی زبانه «ایجاد گروه» وارد صفحه‌ای مطابق با شکل 2 می‌شود. برای ایجاد یک گروه عنوان، شرح فعالیت‌ها، قوانین و تصویر گروه می‌بایست وارد شود. همچنین کاربر می‌تواند با استفاده از گزینه‌های زیر سطح دسترسی مشاهده گروه برای دیگران را مشخص نماید.

 • همه: با انتخاب این گزینه تمامی افراد می‌توانند گروه را مشاهده نموده و محدودیتی برای دسترسی به گروه وجود ندارد.
 • فقط با دعوت‌نامه: با انتخاب این گزینه فقط کسانی که برای آن‌ها دعوت‌نامه ارسال‌شده است می‌توانند گروه را مشاهده نمایند و امکان مشاهده گروه برای همه وجود ندارد.

سازنده گروه می‌تواند با انتخاب یکی از گزینه‌های زیر تعیین نماید که چه کسانی اجازه دعوت دیگران به گروه را دارند.

 • شرکت‌کنندگان: با انتخاب این گزینه به کسانی که در گروه شرکت داده‌شده‌اند اجازه داده می‌شود افراد دیگری را به گروه دعوت کنند.
 • فقط سازنده گروه: با انتخاب این گزینه به غیر از سازنده گروه فردی نمی‌تواند کسی را به گروه دعوت نماید.

شکل 2: صفحه ایجاد گروه

پس از طی کردن مراحل ایجاد گروه، کاربر وارد صفحه «گروه» مطابق شکل 3 شده و امکان ویرایش، گزارش تخلف و دنبال کردن مطالب گروه برای او وجود دارد، با کلیک بر روی «ترک گروه» کاربر می‌تواند عضویت خود را در گروه لغو نماید.

شکل 3: بخش مربوط به گروه ایجادشده

با کلیک بر روی «دنبال کردن»، مطالب گروه برای کاربر مطابقشکل 4 در قسمت داشبورد قابل مشاهده و پیگیری خواهد بود.

شکل 4: نمایش مطالب گروه در قسمت داشبورد

17-2-1- حق دسترسی فعالیت‌های ایجاد شده

مساله حریم خصوصی نه تنها برای محتوای تولید شده توسط کاربران در صفحه‌های نمایه و داشبورد از اهمیت زیادی برخوردار است، بلکه در برخی از امکانات دیگر نظیر افزونه گروه نیز باید بررسی شده و بحث حریم خصوصی در محتوای تولید شده در این‌گونه افزونه‌ها نیز اعمال شود.

به همین منظور، پس از بررسی تمامی فعالیت‌های ایجاد شده در گروه، مشکلات آن شناسایی و برطرف شدند. تحلیل نهایی صورت گرفته بر روی حق دسترسی فعالیت‌های ایجاد شده در افزونه گروه در شکل 5 نشان داده شده است.

شکل 5: تحلیل نهایی حق دسترسی فعالیت‌های ایجاد شده در افزونه گروه

افزونه گروه امکان ایجاد یک گروه متناسب با نیازهای مختلف و دعوت از سایر اعضای شبکه‌اجتماعی جهت مشارکت در آن را به کاربران می‌دهد. در هنگام ایجاد یک گروه، در قسمت «کسانی که می‌توانند مشاهده کنند» از کاربر خواسته می‌شود تا مشخص کند چه کسانی می‌توانند گروه را مشاهده کنند و در صورت تمایل در آن عضو شوند. این‌که تمامی اعضا یا فقط اعضای دعوت شده بتوانند گروه را مشاهده کنند، بیانگر مشاهده حق دسترسی فعالیت‌های ایجاد شده در گروه توسط کاربران است. اگر گروهی با حق دسترسی «همه بتوانند گروه را مشاهده کنند» ایجاد شود، تمامی اعضای گروه به همراه دیگر کاربران می‌توانند فعالیت‌های ایجاد شده در صفحات مختلف نظیر صفحه گروه، صفحه اصلی، داشبورد خود (در صورتی‌که کاربر با حداقل یکی از اعضای گروه دوست باشد) و صفحه نمایه کاربران عضو مشاهده کنند. اما در صورتی‌که گروه با حق دسترسی «کسانی‌که عضو هستند بتوانند فعالیت‌های گروه را مشاهده کنند» ایجاد شود، فقط اعضای گروه می‌توانند فعالیت‌ها و مطالب گروه را دنبال کنند.

17-3- قابلیت‌های مدیریتی

مدیر سامانه با وارد شدن به بخش تنظیمات افزونه «گروه» مطابق شکل 6 می‌تواند تنظیمات مربوط به پیکربندی گروه‌ها را انجام دهد، با کشیدن هر ابزارک و رها کردن آن در قسمت مورد نظر (در شکل 6 با کادر مشخص شده است) می‌توان جای هر ابزارک برای نمایش را مشخص کرد و همچنین با فعال کردن گزینه «اجازه دادن به کاربران برای سفارشی کردن این صفحه» سازنده گروه قادر است صفحه گروه ساخته‌شده توسط خود را پیکربندی کند و در صورت غیرفعال کردن این گزینه فقط مدیر سامانه امکان پیکربندی و تنظیم آن را دارد.

شکل 6: مدیریت پیکربندی گروه‌ها

مدیر سامانه با بردن موشواره بر روی هر ابزارک مطابق شکل 7 با کلیک بر روی علامت می‌تواند ابزارک مورد نظر را حذف نماید.

با بردن موشواره بر روی هرکدام از ابزارک‌ها و کلیک بر روی علامت مطابق شکل 7، مدیر سامانه وارد صفحه تنظیمات عمومی ابزارک می‌شود. برخی از این تنظیمات در تمامی ابزارک‌ها مشترک بوده و «تنظیمات عمومی» نام دارند. این تنظیمات عبارت‌اند از:

 • عنوان: عنوان ابزارک
 • نمایش عنوان: نمایش عنوان ابزارک در ابتدای کادر، در صورت غیر فعال‌سازی این گزینه عنوان ابزارک نمایش داده نخواهد شد
 • قرار دادن در کادر: قرار دادن ابزارک در یک کادر جداکننده
 • غیر قابل حرکت ساختن: ثابت کردن جایگاه ابزارک
 • دیدن محدود: قابلیت دیدن فقط برای نقش‌های تعیین‌شده توسط مدیر

به ازای هر ابزارک تنظیمات مربوط به آن نیز وجود دارد که در ادامه به معرفی ابزارک‌ها و تنظیمات آن‌ها پرداخته شده است.

خبرخوان: این ابزارک نمایشگر اخبار از وبگاه‌های دیگر است.

دعوت: کاربر با کلیک بر روی دکمه «دعوت»، می‌تواند دوستان خود را به گروه دعوت نماید.

دیوار: فضایی برای نوشتن دیدگاه‌ها توسط کاربران است و قابلیت تنظیم «تعداد نفرات برای نمایش» و «حالت نمایش» را دارد.

عضویت: کاربری که عضو گروه نیست با استفاده از دکمه «عضویت» و با توجه به سطح دسترسی تعیین‌شده برای گروه می‌تواند عضو گروه شود.

کاربران: این ابزارک کاربرانی که در گروه عضو هستند را نمایش می‌دهد و در تنظیمات آن می‌توان فیلد «شمارش» را تعیین نمود که تعداد کاربرانی است که در جعبه ابزارک نمایش داده خواهد شد.

ترک: کاربری که عضو گروه است با استفاده از دکمه «ترک» می‌تواند عضویت خود را در گروه مورد نظر «لغو» کند.

انجمن: این ابزارک آخرین موضوعات ایجادشده در انجمن را نمایش می‌دهد. در قسمت تنظیمات این ابزارک امکان تعیین «تعداد موضوعات برای نمایش» وجود دارد.

متن دلخواه/HTML: مدیر گروه امکان نوشتن متنی دلخواه در بخش تنظیمات این ابزارک برای نمایش را دارد و همچنین با وارد شدن به تنظیمات ابزارک و فعال کردن گزینه «تبدیل خط جدید به </br>» در متن واردشده هر جا از «enter» استفاده شده تگ </br> قرار می‌دهد تا «enter»‌ها برای نوشتن خط جدید در HTML صحیح نمایش داده شود.

شکل 7: نحوه حذف ابزارک از پیکربندی

افزونه_گروه_ها.txt · آخرین ویرایش: 2019/01/15 12:45