ابزار سایت

به_روزرسانی_موتوشاب

فصل 8- به‌روزرسانی موتوشاب

1-8مقدمه

در موتوشاب به طور پیوسته، نسخه تمامی افزونه‏‌ها و پوسته‌‏های مورد استفاده در شبکه اجتماعی، با نسخه موجود در سامانه به‌روزرسان مرکزی مقایسه شده و در صورت نیاز به به‌روزرسانی، به مدیر این امکان داده شده تا افزونه‏‌ها و پوسته‏‌هایی که قادر به به‌روزرسانی هستند را بروز کنند. در واقع موتور شبکه اجتماعی موتوشاب برای به‌روز‌رسانی به یک سامانه به روز رسان مرکزی متصل می‌شود. این سامانه جدیدترین نسخه موتوشاب و تمامی افزونه‌ها را دارا بوده و به محض اتصال موتوشاب به این سامانه، ضرورت به‌روزرسانی هسته موتوشاب و همچنین افزونه‌هایی که نیازمند به‌روزرسانی هستند را مشخص خواهد کرد.

در این سند نحوه به‌روز رسانی قسمت‌های مختلف موتوشاب به صورت جامع تشریح شده است. به‌روزرسانی به دو روش دستی و خودکار قابل انجام بوده و مراحل آن چه برای هسته و چه برای افزونه‌ها و پوسته‌ها در ادامه بیان شده‌است.

2-8 به‌روز رسانی هسته

همان‌گونه که پیش‌تر گفته شد به‌روزرسانی هسته موتوشاب را می‌توان به دو روش دستی و خودکار انجام داد.

1-2-8 به‌روزرسانی خودکار هسته موتوشاب

کاربر مدیر می‌تواند با ورود به «میز فرمان مدیریت» نسبت به به‌روزرسانی شبکه اجتماعی خود اقدام کند. برای این‌کار پس از ورود به صفحه تنظیمات، همان‌گونه که در شکل 1 نشان داده شده با انتخاب ابزار موجود در نوار بالایی وضعیت به‌روزرسانی شبکه اجتماعی خود را بررسی کنند. در صورتی که پیش‌تر کاربر مدیر کرونجاب ایجاد کرده باشد (نحوه ایجاد کرونجاب را می‌توانید در "اینجا" ببینید) به صورت خودکار وضعیت به‌روز رسانی بررسی شده و در صورت وجود نسخه جدید، در این قسمت به کاربر اعلان می‌گردد. درغیر این‌صورت، کاربر می‌تواند با انتخاب گزینه «بررسی به‌روزرسانی» وضعیت نسخه فعلی خود را از نظر به‎روزرسانی به نسخه جدید بررسی کنند. برای به‌روزرسانی از با این روش، اتصال به اینترنت لازم است.

شکل 1: ابزار به‌روزرسانی

در صورتی که کرونجاب ساخته نشده‌باشد در این منو همان‌گونه که در شکل 2 مشخص است به کاربر اعلام می‌گردد. با انتخاب دکمه «بررسی به‌روزرسانی» در صورتی که نسخه فعلی قدیمی باشد پیام «به‌روزرسانی نرم افزار فعال است» مشابه شکل 2 به کاربر نشان داده می‌شود.

شکل 2: اعلان به‌روزرسانی نرم‌افزار

پس از انتخاب «به‌روزرسانی کنید» کاربربه صفحه دیگری مطابق شکل 3 هدایت می‌شود و که در آن از کاربر درخواست شده تا اعلام کند از به‌روز رسانی به نسخه جدید اطمینان دارد. با انتخاب دکمه «بله» فرآیند به‌روزرسانی آغاز می‌شود.

شکل 3: صفحه تایید به‌روز رسانی

پس از تایید، برای کامل شدن عملیات دسترسی به FTP بررسی و هسته به‌روزرسانی می شود. (توضیحات مربوط به FTP را در "اینجا" بخوانید) در صورتی که دسترسی برقرار نباشد صفحه مشابه شکل 4 به کاربر نشان داده می‌شود.

شکل 4: صفحه دسترسی به FTP

در این صفحه بعد از وارد کردن نام کاربری و گذرواژه مربوط و فشردن دکمه «وارد کردن» فرآیند به‌روزرسانی خودکار آغاز شده و هسته به‌روز می‌شود.

2-2-8 به‌روزرسانی دستی هسته موتوشاب

برای به‌روزرسانی دستی هسته لازم است که کاربر با مراجعه به درگاه جامع شاب، قسمت دریافت موتور، مطابق شکل 5 با انتخاب گزینه «بارگیری نسخه به‌روزرسانی به» به صورت دستی شبکه اجتماعی خود را به نسخه جدید به‌روزرسانی کند.

شکل 5: دکمه به‌روزرسانی دستی

با انتخاب این دکمه، یک فایل فشرده با پسوند zip حاوی فایل‌های لازم جهت به‌روزرسانی بارگیری می‌شود. گام بعدی خارج کردن این فایل از حالت فشرده است.

شکل 6: خروج فایل از حالت فشرده

پس از اتمام فرآیند خروج از حالت فشرده، تمام پوشه‌ها و فایل‌های ایجاد شده را انتخاب کرده و در مسیر اصلی محلی که در آن فایل‌های مربوط به شبکه اجتماعی قرار داده شده‌اند مشابه مراحلی که در شکل 7 نشان داده شده است جانشانی کنید.

شکل 7: مراحل جانشانی

پس از اتمام این فرآیند، فایل‌های هسته به‌روز خواهند شد. نهایتا لازم است دستور ow_updates توسط کاربر مدیر بعد از آدرس شاخه اصلی سایت اجرا شود. به‌عنوان مثال در صورتی که آدرس شبکه اجتماعی yoursite.com است. آدرس yoursite.com/ow_updates فراخوانی شود.

تذکر: در صورتی که کدهای php موجود در هسته سفارشی سازی شده یا توسط کاربر مدیر دستخوش تغییرات مورد نیاز ایشان قرار گرفته باشند، بعد از اعمال این به‌روز رسانی تغییرات مذکور از بین خواهند رفت. لازم به ذکر است که با فراخوانی ow_updates، تغییری در داده‌های تولید شده توسط کاربران شبکه اجتماعی بوجود نخواهد آمد و این دستور تنها برخی نیازهای پایگاه داده هسته شبکه اجتماعی را به‌روزرسانی می‌کند. لذا فراخوانی این دستور باعث حذف داده‌های تولید شده توسط کاربران شبکه اجتماعی نخواهدشد.

3-8 به‌روزرسانی افزونه‌ها

برای به‌روزرسانی افزونه‌های موجود در هسته می‌توان از دو روش خودکار و دستی استفاده کرد. هرکدام از این روش‌ها در ادامه بیان شده‌اند.

1-3-8 به‌روزرسانی خودکار افزونه‌های موتوشاب

برای به‌روزرسانی افزونه‌ها به صورت خودکار، اتصال به اینترنت لازم بوده و کاربر مدیر می‌تواند با ورود به «میز فرمان مدیریت» وضعیت به‌روز بودن افزونه‌های نصب شده را بررسی کند. پس از ورود به قسمت تنظیمات با انتخاب ابزار «بررسی به‌روزرسانی» موجود در سمت راست نوار بالایی، وضعیت به‌روز بودن افزونه‌ها بررسی می‌شود. درصورتی که نسخه جدیدی برای یک افزونه در دسترس باشد، یک اعلان به این منو افزوده شده و کاربر مدیر می‌تواند لیست افزونه‌هایی که قابل به‌روزرسانی هستند را مشاهده کند. در شکل 8 این مراحل نشان داده شده‌اند.

شکل 8: مراحل بررسی به‌روز بودن افزونه‌ها

با مشاهده لسیت افزونه‌های در دسترس برای به‌روزرسانی، صفحه افزونه‌های فعال گشوده خواهد شد. در این صفحه افزونه‌هایی که برای آن‌ها نسخه جدید در دسترس باشد با کادر سبز رنگ مشخص می‌شوند و علاوه بر گزینه‌های قبلی نظیر تنظیمات، غیرفعال سازی و حذف، گزینه «به‌روزرسانی» افزوده می‌شود که کاربر با انتخاب آن می‌تواند آن افزونه را به‌روز کند.

شکل 9: لیست افزونه‌های فعال

پس از انتخاب این گزینه، کاربر به صفحه جدیدی هدایت می‌شود که در آن از کاربر خواسته می‌شود تا از به‌روزرسانی افزونه مورد نظر اعلام اطمینان کند.

شکل 10: درخواست به‌روزرسانی افزونه‌ها

بعد از این مرحله در صورتی که تنظمیات FTP اعمال شده باشند(تنظیمات FTP را در "اینجا" بخوانید) افزونه به‌روز می‌شود. اما در صورتی که این تنظیمات اعمال نشده باشند صفحه‌ای مشابه شکل 11 ظاهر می‌شود.

شکل 11: درخواست ویژگی‌های FTP

در نهایت افزونه به صورت خودکار از طریق درگاه به‌روز می شود. لازم به ذکر است در هنگام به‌روزرسانی افزونه‌ها درصورتی که به‌روزرسانی برای هسته در دسترس باشد، به کاربر مدیر هشدار داده می‌شود.

2-3-8 به‌روزرسانی دستی افزونه‌های موتوشاب

روش دیگر برای به‌روزرسانی افزونه‌ها روش دستی است. در این روش کاربر با مراجعه به درگاه جامع شاب، قسمت دریافت موتور، می‌تواند نسخه‌های مختلف افزونه‌ها را مشابه شکل 12، مشاهده و دریافت کند.

شکل 12: لیست افزونه‌های موجود در درگاه شاب

به ازای هر افزونه، کاربر می‌تواند فایل مربوط به صحت اطلاعات را دریافت کند، تمام نسخه‌های ارائه شده برای آن افزونه را مشاهده و نهایتا آخرین نسخه منتشر شده برای آن افزونه را بارگیری کند.

پس از بارگیری فایل فشرده حاوی فایل های مربوط به آن افزونه و خارج کردن آن از حالت فشرده، کاربر می‌بایست در مسیر اصلی قرار گرفتن فایل های شبکه اجتماعی، در داخل پوشه ow_plugins و درون پوشه متناظر با افزونه مورد نظر، فایل های جدید را جایگزین کند. مراحل این کار در شکل 13 نشان داده شده‌است.

شکل 13: مراحل به‌روزرسانی دستی

4-8 به‌روزرسانی پوسته‌ها

همانند هسته و افزونه‌ها، پوسته‌های موجود بر روی موتور موتوشاب قابلیت به‌روزرسانی دارند. در به‌روزرسانی پوسته‌ها، اشکال‌های گرافیکی و کارکردی پوسته‌ها برطرف می‌شود. برای به‌روزرسانی پوسته دو روش خودکار و دستی وجود دارد.

1-4-8 به‌روزرسانی خودکار پوسته‌های موتوشاب

برای به‌روزرسانی خودکار پوسته با اتصال به شبکه اینترنت، پس از ورود به بخش مدیریت، با انتخاب ابزار «بررسی به‌روزرسانی» وضعیت پوسته‌ها نیز برای نسخه‌های جدید بررسی می‌شود. در صورتی که یک نسخه جدید برای هرکدام از پوسته‌ها منتشر شده باشد یک اعلان مشابه شکل 14 به این منو افزوده می‌شود.

شکل 14: مراحل به‌روزرسانی خودکار پوسته

با انتخاب گزینه «مشاهده» کاربر به صفحه مربوط به پوسته‌ها هدایت می‌شود. در این صفحه تمامی پوسته‌های نصب شده نمایش داده می‌شوند. در صورتی که امکان به‌روزرسانی برای پوسته‌ای وجود داشته باشد، همانطور که در شکل 15 نشان داده شده، کادر سبز رنگ در حاشیه تصویر پوسته ظاهر شده و کاربر می‌تواند با انتخاب گزینه «به‌روزرسانی» نسبت به به‌روزرسانی پوسته اقدام کند.

شکل 15: پوسته‌های در دسترس برای به‌روزرسانی

پس از این در صفحه بعدی از کاربر خواسته می‌شود از به‌روزرسانی پوسته مورد نظر اعلام اطمینان کند. با انتخاب گزینه «بله» فرآیند به‎‌روزرسانی ادامه پیدا می‌کند.

شکل 16: صفحه تایید به‌روزرسانی پوسته

مشابه به‌روزرسانی افزونه‌ها در حین به‌روزسانی پوسته‌ها نیز در صورتی که دسترسی به FTP برقرار نباشد در مرحله بعد اطلاعات مربوط به آن از کاربرخواسته می شود و سپس پوسته به صورت خودکار از درگاه موتوشاب به‌روزرسانی می شود.

2-4-8 به‌روزرسانی دستی پوسته‌های موتوشاب

روش دیگر برای به‌روزرسانی پوسته‌های موتوشاب روش دستی است. برای به‌روزرسانی پوسته‌ها به صورت دستی لازم است کاربر به درگاه جامع شاب مراجعه کند و همانطور که در شکل 17 نشان داده شده است، در قسمت «دریافت موتور» و ذیل قمست «پوسته‌ها»، آخرین نسخه از پوسته مورد نظر خود را بارگیری کند. نکته حائز اهمیت در این روش این است که کاربر می بایست به فایل‌های اصلی شبکه اجتماعی دسترسی داشته باشد.

شکل 17: بارگیری آخرین نسخه پوسته

پس از بارگیری آخرین نسخه هر پوسته لازم است فایل فشرده حاوی پوشه مربوط به آن را از حالت فشرده خارج کرده و مطابق شکل 18 در مسیر اصلی فایل‌های شبکه اجتماعی و در پوشه ow_themes بارگذاری شود.

شکل 18: مراحل به‌روزرسانی دستی پوسته

به_روزرسانی_موتوشاب.txt · آخرین ویرایش: 2019/01/15 12:45