ابزار سایت

راه_اندازی_ftp

راه‌اندازی FTP

راه‌اندازی FTP در ویندوز

برای اعمال تنظیمات FTP می‌توان از نرم‌افزار یکپارچه‌سازی XAMPP استفاده کرد. از منوی XAMPP روی گزینه Start مربوط به FileZila کلیک کرد. سپس روی گزینه Admin قسمت FileZila کلیک کرده و با استفاده از همان تنظیمات پیش‌فرض به تنظیمات بخش مدیریت FileZila وارد شد.

شکل 1: ایجاد گروه در FileZila

در این مرحله ابتدا بایستی یک گروه ایجاد کرد. برای انجام این‌کار از منوی بالا گزینه Edit و سپس گزینه Groups انتخاب شود ‌(شکل 1). سپس قسمت «Shared folder» از منوی سمت چپ شکل 1 را انتخاب کرده و آدرس پوشه اصلی که سامانه در آن قرار دارد را وارد کرد. پس از وارد سازی آدرس می‌بایست کلیه دسترسی‌ها به آن داده شده و گزینه «Set as home dir» انتخاب شود ‌(شکل 2).

شکل 2: تنظیمات آدرس‌دهی Shared folders

پس از ایجاد گروه و اعمال تنظیمات ذکر شده در بالا می‌بایست یک کاربر ایجاد کرده و آن را عضو گروه ایجاد شده در مرحله قبل کرد‌. برای انجام این مرحله می‌بایست از منوی بالا گزینه «Edit» و سپس «Users» انتخاب شده و کاربر جدیدی ایجاد کرد. همان‌طور که در شکل 3 مشاهده می‌شود، انتخاب گروه با استفاده از منوی انتخابی «Group membership» امکان‌پذیر است.

شکل 3: ایجاد کاربر در قسمت Users

در صورتی که برای راه‌اندازی FTP حین login شدن در FileZila خطا رخ داد، گزینه Force SSL for user login ازحالت انتخاب خارج شود.

راه‌اندازی FTP در لینوکس

برای راه‌اندازی FTP در سیستم عامل لینوکس مراحل زیر را با کاربر root انجام شود:

1- نصب vsftpd با استفاده از دستور

apt install vsftpd

2- افزودن کاربر (در اینجا با نام کاربری newusername) با آدرس انتخابی

adduser --home /var/www/html/motoshubroot/ newusername
usermod --group www-data newusername

3- ویرایش فایل /etc/vsftpd.conf و اعمال تغییرات زیر:

غیر کامنت کردن سطر write_enable=YES (برای فعال کردن آپلود توسط کاربر)

غیر کامنت کردن سطر ‍‍chroot_list_enable=YES و ‍‍chroot_list_file=/etc/vsftpd.chroot_list (برای جلوگیری از دسترسی کاربر به دیگر فولدرها)

اضافه کردن سطر ‍allow_writeable_chroot=YES (برای اجازه دادن به کاربران برای آپلود در روت خود)

4- اضافه کردن نام کاربری کاربر به لیستی که اجازه دسترسی به دیگر فولدرها ندارند:ایجاد یا ویرایش فایل /etc/vsftpd.chroot_list و اضافه کردن نام کاربری در یک خط جدید.

5- تغییر دسترسی فولدر مورد نظر با دستور زیر:

chown -R newusername:www-data /var/www/html/motoshubroot
chmod -R 775 /var/www/html/newusername

دقت شود که برای اینکه کاربر newusername قدرت اجرای chmod (در حین آپدیت خودکار) را داشته باشد، کاربر newusername حتما باید owner اصلی فولدر و فایلهای روت پروژه باشد. در غیر اینصورت خطا رخ میدهد.

6- بازشروع سرویس با دستور:

service vsftpd restart 

یا

systemctl restart vsftpd

7- نکته مهم: اجازه دسترسی تمامی فایل‌های که توسط این کاربر اضافه می‌شود باید طوری تنظیم شود که کاربر www-data به آن دسترسی پیدا کند. این کار را می‌توان از طریق دو دستور زیر با اجازه‌دهی به گروه کاربری انجام داد.

find . -type d -exec chmod 775 {} \;
find . -type f -exec chmod 664 {} \;
راه_اندازی_ftp.txt · آخرین ویرایش: 2019/01/15 12:45