ابزار سایت

شرح_مفاهیم_موتوشاب

فصل 2- شرح مفاهیم موتوشاب

در این بخش به شرح واژه‌های دشوار موتوشاب پرداخته شده است.

ردیف عنوان شرح
1سامانه در این سند سامانه، به نرم‌افزار تحت وب موتوشاب که شامل کارکردهای گوناگون است اطلاق می‌شود.
2شبکه اجتماعی شبکه اجتماعی یک سامانه نرم‌افزاری تحت وب است که محیطی را برای اشتراک‌گذاری علاقه‌مندی‌ها، نظرات و فعالیت‌های کاربران با یکدیگر را فراهم کرده و کاربران توسط این سامانه قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر هستند.
3موتور شبکه اجتماعی موتور شبکه اجتماعی نرم‌افزاری است که با استفاده از آن می‌توان یک شبکه اجتماعی با قابلیت‌های گوناگون را ایجاد نمود و آن را سفارشی‌سازی و مدیریت کرد.
4ابزارک جعبه‌های کوچکی در صفحه هستند که قابلیت‌های گوناگونی را برای کاربر فراهم می‌کنند؛ مانند نمایش اوقات شرعی، نمایش تصاویر، ثبت نظر و غیره. هر صفحه می‌تواند شامل چندین ابزارک باشد.
5نوارابزار به نواری که در بالای صفحه قرار دارد و کاربر با استفاده از آن می‌تواند به بخش‌های مختلف سامانه برود، «نوارابزار» اطلاق می‌شود. همچنین گزینه‌های «صندوق پیام»، «تصویر نمایه»، «اعلان‌ها» و «منوی انتخاب زبان» در سمت چپ نوار قرار دارند.
6نمایه کاربر نمایه کاربر صفحه‌ای است که مشخصات و برخی فعالیت‌های کاربر در آن قابل مشاهده است و کاربر و یا افرادی که او معین کرده است قادر هستند که در صفحه نمایه کاربر نوشت ایجاد کنند. اطلاعات این صفحه توسط کاربران دیگر قابل مشاهده است اما تنظیمات آن در اختیار کاربر صاحب نمایه است و برای دیگران قابل مشاهده نیست.
7داشبورددر صفحه «داشبورد»، کاربر می‌تواند مطالب به اشتراک گذاشته‌شده و فعالیت‌های خود و دوستانش را مشاهده نماید. یکی از تفاوت‌های مهم بین «داشبورد» و «نمایه» این است که یک کاربر امکان مشاهده صفحه «داشبورد» کاربر دیگری را به هیچ عنوان ندارد. این در حالی است که صفحه «نمایه» هر کاربری در صورت داشتن حق دسترسی مناسب توسط کاربران دیگر قابل مشاهده است.
8صفحه اصلی در صفحه اصلی کاربر می‌تواند مطالب و فعالیت‌های عمومی که در سامانه وجود دارد را پیگیری نماید. در این بخش مختصری از بخش‌های دیگر سامانه مانند «تصاویر»، «انجمن‌ها» و غیره وجود دارد.
9تازه‌هابخش «تازه‌ها» وابسته به صفحه‌ای که در آن قرار دارد، محتوای متفاوتی را نمایش می‌دهد. این بخش در صفحه «نمایه» یک کاربر شامل نوشته‏‌ها و فعالیت‌های کاربر است. در صورتی که در صفحه «داشبورد» باشد شامل نوشته‌ها و فعالیت‌های کاربر و دوستان او بوده و در صورتی که در «صفحه اصلی» باشد، شامل نوشته‌ها و فعالیت‌های عمومی کاربران است.
10اعضای برجسته در زبانه «برجسته» در صفحه «اعضا» افرادی که مدیر سامانه به عنوان کاربر ویژه انتخاب می‌کند نمایش داده می‌شوند. لازم به ذکر است که فقط مدیر سامانه امکان برجسته کردن کاربر عادی را دارد.
11انجمن در بخش «انجمن» کاربر می‌تواند در انجمن‌های مختلف (ساخته‌شده توسط مدیر) به تبادل‌نظر، بحث و گفتگو و یا پرسش‌وپاسخ بپردازد. در این راستا کاربر با انتخاب موضوع در انجمن مورد نظر می‌تواند در خصوص موضوع مذکور به بحث بپردازد.
12گروه‌ها با ساخت گروه توسط یک کاربر و با عضو کردن کاربران دیگر می‌توانند مطالب خود مانند عکس، فیلم، متن و غیره را به اشتراک بگذارند.
13رخداد رخداد برای هماهنگی بین اعضا در خصوص هر موضوعی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. برای مثال یک رخداد می‌تواند برای برگزاری یک جلسه و یا ملاقات دوستان و غیره باشد.
14عکس سر صفحه عکس سرصفحه تصویری است که کاربر برای صفحه نمایه خود انتخاب می‌نماید و تمامی کاربرانی که وارد صفحه نمایه می‌شوند امکان مشاهده تصویر را دارند.
15نوشته‌نوشته در موتوشاب به معنای مطلبی هست که توسط کاربران منتشر می‌شود و می‌تواند شامل تصویر یا ویدیو نیز باشد.
16دیوار ابزاری در موتوشاب است که امکان درج نظر را برای کاربران ذیل تصاویر و ویدیوها فراهم کرده است.
17تصویر نمایه تصویر کوچکی است که هر کاربر می‌تواند در شبکه موتوشاب داشته باشد و هنگام درج نظر بر روی دیوار و یا بخش‌های مختلف مانند بلاگ‌ها، انجمن‌ها و غیره، در کنار عنوان او نمایش داده می‌شود.
18افزونهدر موتوشاب از طریق سازوکار افزونه می‌توان قابلیت‌های جدید به سامانه افزوده و یا قابلیت‌های فعلی را تغییر داد. افزونه یک فایل فشرده حاوی تعدادی فایل PHP، HTML، XML و غیره است که در بخش افزونه‌های «میز فرمان مدیریت» می‌توان آن را بارگذاری و نصب کرد. همچنین افزونه‌های فعلی را می‌توان غیرفعال و یا حذف کرد.
19هسته موتوشابهسته موتوشاب به کدها و فایل‌های موتوشاب اطلاق می‌شود که قابلیت‌های اصلی این سامانه را فراهم کرده‌اند. این کدها و فایل‌ها هنگام نصب موتوشاب بر روی کارگزار قرار می‌گیرند و در صورت حذف این فایل‌ها سامانه دچار اخلال خواهد شد. در مقابل فایل‌های هسته، فایل‌های افزونه‌ها هستند که از ابتدا وجود نداشته و در صورتی که از سامانه حذف شوند سامانه بدون مشکلی قادر به اجرا خواهد بود.
شرح_مفاهیم_موتوشاب.txt · آخرین ویرایش: 2019/01/15 12:45